Bir Emine Klasiği… Mantı

Mantıyı ilk yapıp yazdığımda her tarafım ağrıyordu. İlk defa tek başıma mantı hamuru yoğurup, açıp, pişirip, yemenin keyfine diyecek yok doğrusu ama hamur açma olayının etkileri en çok kollarda hissediliyor… Ancak onca açıp pişirdikten sonra bir de oturup, tabak tabak, sarımsaklı yoğurda bandıra bandıra yemesi var ki, işte o ağır çekimde yapılınca onca ağrı sızı vücuttan uçup gidiyor.

Amerika’ya yerleştiğimde, mantısını çok ӧzlediğim için anneannem kutu kutu mantı yollamaya başladı! Anneannem, mantısını ӧnce fırınladığı için, vakumlanmış paketlerde bozulmadan çok rahat geliyor buralara kadar. Bende burada en son pişirmesini yapıp, afiyetle yiyiyorum. Gelen paketleri direk buzluğa atıp, gayet dikkatli ve hesaplı bir şekilde mantıyı tüketsek de (bir sonraki paket ne zaman geliyor, kaç paket mantı var elimizde ve uzun süre mantısız kalıp, aş ermemek için kaç haftada bir yiyebiliriz), son zamanlarda açıklayamadığım bir mantı tüketimi yaptığımızı farkettim. İşin tuhafı bu kadar mantıyı yediğimizi hatırlamıyordum. Sonra farkettim ki benim evden çalışan sevgili kocam, benimle paylaşmaya gerek gӧrmeden, ӧgle yemeği için kendisine mantı yapmaya başlamış. Hem de biberli naneli yağına kadar!

Anneannemin mantısını o da çok sevdiği için, yemeğe gelen arkadaşlarımızda tadını alıp sürekli sordukları için, artık benim bu mantıyı ӧğrenmem gerektiğine karar verdik. Bir cumartesi ӧğleden sonra geç bir vakitte başladım, gene anneannem ve annem telefonda sorular için hazır ve nazır bir şekilde beklerken mantı yaptım. Tek sorun havanın çok sıcak olup, hamurun sürekli kendini salıverip, tezgaha yapışmasıydı. Kışın bir kere daha denemeye karar verdim. O vakte kadar kol kaslarını da bir şekle sokarız artık!

Hamur

  • 1 kg un
  • 1 yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2-3 su bardağı su (kulak memesi yumusaklıgına getirecek kadar)

İçi

  • Yarım kilo kıyma, tuz, biber

İkinci pişirmesi için

  • 4 çorba kaşığı margarin ve 4 bardak su (bir tepsi için, bu ӧlçülerle iki tepsi çıkıyor)

Yapılışı

1. Unu, tuzu ve yumurtayı karıştırın.

2. Yavaş yavaş suyu ekleyerek, hamur kulak memesi yumuşaklığına gelene kadar yoğurun.

3. Tuttuğunuz hamuru 4 veya 5 parçaya ayırarak, hafif nemli bir bezle üstlerini kapatıp, 20 dakika oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Kaç parçaya ayıracağınız hamuru açmakla ne kadar uğraşmak istediğinize bağlı. Daha az sayıda parça, gereken inceliğe ulaşana kadar hamuru açmak için daha çok uğraşmak demek.

4. Ҫalışacağınız yüzeyi hafif unlayarak, dinlenen hamur parçalarını 2 mm kadar incelikte olacak şekilde açın.

5. Açılan hamuru 2 cm karelere kesin. Her karenin ortasına bir çay kaşığı iç koyarak, kareyi kayık şeklinde iki ucundan kapatıp, yağlanmış tepsiye yerleştirin (dışardan içeriye doğru).

6. 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirin (yaklaşık 30-40 dakika kadar).

7. Bu noktadan sonra mantılar buzlukta saklanabilir.

8. İkinci pişirmesi için, 4 kaşık margarini 4 bardak suyun içinde eritip, suyu bir taşım kaynatın.

9. Bu suyu mantıların olduğu tepsiye dӧküp, tekrar fırına sürün. Suyu iyice çekene kadar pişirin (yaklaşık 20 dak kadar, arada bir iki tane deneyerek kontrol edin.).

10. Biberli naneli kızdırılmış yağ ve sarımsaklı yoğurtla servis yapın.

11. Yedikten sonra oturduğunuz yerde uyuyup kalma tehlikesi olduğu için hemen dışarı çıkıp bir yarım saat yürüyün!

No comments yet. Please be kind and let me know what you think!

*: required fields

Leave a Comment

Read the fine print

By submitting a comment you grant Ilke's Kitchen a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution. Inappropriate and irrelevant comments will be removed at an admin’s discretion. Your email is used for verification purposes only, it will never be shared.