Hardallı Sirke Soslu Patates Salatası

Burada en sevdigim olaylardan birisi, bir arkadaş bir sürü kişiyi yemeğe çağırdığında gӧnül rahatlığıyla “ana yemeğin yanına gidecek herhangi bir yemek getirebilir misin?” diye sorabiliyor, veya ufak bir tabak yemekle sofraya katkınız olduğunda ev sahibi kesinlikle alınmıyor!  Genelde arkadaşlarla ve aileyle yaptığımız büyük yemeklerde ev sahibininin çok işine gelen, imece usulü bir toplanma oluyor. İlk başlarda bana değişik gelmişti, pek kavrayamamıştım insanların nasılda rahatça “hadi sende tatlıyı getiriver” dediklerini. Anneannemin ve annemin günlerinde herşeyi nasılda canla başla tek başlarına yaptıkları gӧzümün ӧnüne geldi. Her ne kadar aile içindeki yemeklerde anneannem, Gülhan Ablam, annem, ve Canan Ablam yardımlaşıp ortaya muhteşem bir sofra çıkarsa da genelde arkadaşlara sӧyleyip “benim günüm ama sende bir bӧrek getiriver” demeyiz!

Gerçi alışmak kolay oldu buna, ӧzellikle ev sahibi olarak mutfakta gecirdiğim zamanı ve yorgunluğu azalttığı için. Eğer son dakikada benim birine giderken yemek icin birşeyler gӧtürmem gerekirse, Julia Child’ın kitabında bulduğum beyaz şarap sirkeli salata sosunu haşlanmış patateslerle veya kuşkonmazlarla karıştırıp, gӧtürüyorum. Genelde bütün sofralara yakışan bir yemek oluyor.

Kendi damak tadınıza gӧre içindeki malzemeleri istediğiniz gibi arttırıp azaltabilirsiniz.

Sos

(Bu sos yaklaşık orta büyüklükte  8 patates icin iyi geliyor, cok fazla sos sevmezseniz, patateslere yavaştan kararınca koyup, gerisini ertesi gün yeşil salataya kullanmak icin saklayabilirsiniz, iki günden fazla saklamayın.)

  • Yarım su bardagı halis zeytinyağı
  • 3-4 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı hardal
  • Iki tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi (veya evinizde salata icin kullandığınız hafif sirkelerden biri olabilir. Balsam sirkesi genelde ağır kaçıyor benim için)
  • 1 demet ince kıyılmış maydanoz
  • 3-4 sap ince doğranmış yeşil soğan
  • Tuz ve karabiber (kendi damak tadınıza gӧre)

1. Patatesleri haşlayın ve her patatesi 6-8 parçaya kesin.

2. Bir kasede sosun malzemelerini karıştırın. (Ӧnce maydanoz ve yeşil soğan koymadan herşeyi iyice karıştırıp, sonra yeşilleri ekleyin)

3. Patatesleri ve sosu servis etmeden bir saat kadar ӧnce karıştırıp, sosun iyice tad vermesi icin üstünü kapatarak bekletin.

No comments yet. Please be kind and let me know what you think!

*: required fields

Leave a Comment

Read the fine print

By submitting a comment you grant Ilke's Kitchen a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution. Inappropriate and irrelevant comments will be removed at an admin’s discretion. Your email is used for verification purposes only, it will never be shared.