Küçük Ekmek… Kahvaltı, ӧğle yemeği, akşam yemeği ve stres atmak için…

Anneannemin ve Ruziye Ciciannemin günlerinin klasik menüsüne giren bu küçük ekmekleri yapmaya karar verdiğimde, işyerindeki zorlu bir haftayı tamamlamıstım. Yapılacaklar listesi de deli gibi büyürken ve nedense ben daha vaktin geldiğini anlamadan bütün vakitler geçip gitmişken, gene Cuma akşamı gelmişti ve liste olduğu gibi duruyordu!

Bunun üstüne bir de işyerindeki saçma sapan iniş cıkışlarla uğraşmak bardaktaki son damlayı taşırmıştı o Cuma günü. Eve ağlayarak geldiğimde Jay herhalde yüzümdeki ifadeden korktuğu için, şarap şişesi ile Nutella kavanozunu elime verdi.  Herhalde biri olmazsa ӧteki yatıştırır diye düşünmüştür.

Bir yandan şarap içip, Nutella yerken, Jay’e olanları anlattım. O da bu haftasonu ne pişireceğimize odaklanalım, unut bu olanları şimdi gibi bir laf etti. Neden erkeklere dert yanarız ki?

Bӧylece küçük ekmeğe odaklandık.

İyi ki de odaklanmışız. O hamuru yumruklayıp, şekle sokana kadar her tarafım ağrıdı ama sonunda, oturup yerken, stresimin nihayet bir hafta ӧnceki seviyeye geldiğini farkettim! İyi ki kocamı dinlemişim! (Bu dediğimi onun bilmesine gerek yok, bizim aramızda!)

Küçük ekmeği yaparken, Türkiye’de sahur zamanıydı Ramazan olduğu için ve şansıma anneannem uyanıktı. Hemen on beş dakika içinde tarifin püf noktalarını açıkladı, hamurun nasıl olması gerektiği ve ne kadar yoğuracağım gibi detayları. Ruziye Cicianne ve anneannem çig kıyma koyuyorlar içine. Ama bir daha yaptığımda peynirli veya sebzeli bir iç deneyeceğim.

Hamur

  • 1 kg un
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • Bir çay bardağı ılık süt
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 250 gr eritilmiş, soğutulmuş margarin
  • 1 yumurta sarısı
  • Su

Ici

  • Yarım kilo kıyma
  • 1 orta boy rendelenmiş soğan
  • Yarım tatlı kaşığı tuz ve biber

1. Sütün içinde mayayı koyup bir on dakika kabarması için bekleyin.

2. Mayayı, unu, tuzu karıştırıp, yavaş yavaş su ekleyip , hamur kulak memesi yumusaklıgında olana kadar yoğurun (Bir bardak su ile yoğurmaya başladım, ve kıvama gelene kadar azar azar ekledim.)

3. Hamuru iki katına çıkana kadar bir kabın içinde oda sıcaklığında üstünü kapatarak bekletin.

4. Eritilip, biraz soğutulmuş margarini yoğurarak hamura yedirin. Bu kısım biraz zaman alıyor ve arada biraz hamura un serpmek gerekiyor işinizi kolaylaştırsın diye.

5. Bütün yağ iyice hamura yedirildikten sonra, 16 eşit parçaya bӧlün.

6. Her parçayı avucunuzun icinde yayarak, kıymalı içten koyun.

7. Hamur parçasını kapatarak ufak bir top haline getirin.

8. Iyice yağlanmış bir tepsiye dizerek, üstünü kapatıp, bir saat daha kabarması için oda sıcaklığında bırakın.

9. Yumurta sarısını üstlerine sürüp, ӧnceden ısıtılmıs 200 derece fırında , 40-45 dakika kadar pişirin.

No comments yet. Please be kind and let me know what you think!

*: required fields

Leave a Comment

Read the fine print

By submitting a comment you grant Ilke's Kitchen a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution. Inappropriate and irrelevant comments will be removed at an admin’s discretion. Your email is used for verification purposes only, it will never be shared.