Pırasanın bu dünyada bir amacı var mıdır?

Ne zaman pırasa yemeği yesem aklıma bu soru geliyor. Nedense zeytinyağlı pırasayla aram pek iyi değil. Sofrada olunca yerim ama biri getirip ӧnüme koymazsa kırk yıl geçse aklıma gelmez zeytinyağlı pırasa pişirmek.

Herhalde saçlarım çok uzayınca “gene pırasa gibi oldu” diye yakıştırmaların katkısı olmuştur pek pırasa ile başımın hoş olmayışına.

Eskiden bu sebzenin bir potansiyelinin olmamasına şaşar, sırf bir yemeğini sürekli yediğim icin “bu mudur yani bu kadar mı gӧrüp gӧreceğimiz?” diye sӧylenirdim ama şu aralar pırasaya karşı tavrım değişmiş durumda. Hem yumurtalı, peynirli olarak kişleri tatlandırdığını gӧrdüğüm için, hem çorbalarda ve etli değişik yemeklerin içinde yediğim ve taa geçmişlerde bir zaman, gene anneannemin günlerinin birinde bӧreğini de yediğimi hayal meyal hatırladığım için, yavaş yavaş gӧzüm tutmaya başladı bu sebzeyi.

Bir gün, zeytinyağlı pırasa yapmak icin aldığım ama günlerce elimin varmadığı dӧrt adet pırasa, buzdolabının en arka sırasından melul melul bana bakıyordu. Dolapta sadece bir gece ӧnceki pizza partisinden kalan bir sürü kesilmiş soğan, bir paket mantar, keçi peyniri ve yarım şişe kırmızı şarap vardı. Geriye pizza kalmadığı için akşam yemeği yapmam gerekiyordu.

Bende aynen bu malzemelerden akşam yemeği yaptım. Hatta biraz şarap bile kaldı geriye yemeğin yanına içmek için! Bu aralar pırasa ve ben, çok kanka olmasak da yuvarlanıp gidiyoruz!

Malzemeler

  • 4-5 adet pırasa
  • Yarım kilo mantar (büyük parçalar halinde kesilmiş)
  • 1 büyük soğan (ince, uzun şeritler halinde kesilmiş)
  • 1 su bardağı et suyu (Bir bulyonu bir bardak suyun icinde eritip onu da kullanabilirsiniz)
  • Yarım çay bardağı kırmızı şarap
  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 2 çorba kaşığı hafif yemeklik zeytinyağı
  • Üstüne serpmek için keçi peyniri veya beyaz peynir (bir tutam kekik ve bir çay kaşığı kırmızı biber ile karıştırın)
  • Tuz, karabiber ve kekik

1.       Pırasaları yıkayıp, süzüp, 5-6 cm uzunluğunda şeritler halinde kesin.

2.       Tereyağı ve zeytinyağını tencereye koyup, orta ateşte tereyağını eritin.

3.       Soğanları ekleyip hafif yumuşayana kadar yüksek ateşte karıştırın, sonra ateşi azaltıp, güzel bir kahverengi renk gelene kadar sürekli karıştırarak kavurun.

4.       Kesilmiş mantarları da ekleyip biraz sote edin, 1/3 bardak et suyunu ekleyip biraz daha pişirin. Tuz, karabiber ve iki tutam kekik ekleyip 5 dakika daha pişirmeye devam edin.

5.       Pırasaları ekleyip, bir iki dakika ateşte dӧndürün, geri kalan et suyunu ve şarabı ekleyip, orta ateşte arada karıştırarak, yemek suyunu çekene kadar pişirin. Yemeğin suyu bittiğinde, pırasalar hala pişmemisse, biraz daha su ekleyip, pişirmeye devam edin. Yemeğin pişmesi 20-30 dakika kadar alabilir pırasaları koyduktan sonra.

6.       Pişen yemeği kızartılmış bir dilim ekmeğin üstüne koyup, kırmızı biber ve kekikle karıştırılmış peyniri üstüne serpip, servis yapabilirsiniz.

No comments yet. Please be kind and let me know what you think!

*: required fields

Leave a Comment

Read the fine print

By submitting a comment you grant Ilke's Kitchen a perpetual license to reproduce your words and name/web site in attribution. Inappropriate and irrelevant comments will be removed at an admin’s discretion. Your email is used for verification purposes only, it will never be shared.